Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Wymogi dostępności stron internetowych dla organów sektora publicznego

Wymogi dostępności stron internetowych dla organów sektora publicznego
2022-11-22


Udostępnienie strony internetowej oznacza zapewnienie możliwości korzystania z niej jak największej liczbie osób.

Obejmuje to również osoby z:

  • zaburzeniami widzenia;
  • trudnościami motoryczne;
  • zaburzeniami funkcji poznawczych lub uczenia się;
  • głuchota lub upośledzenie słuchu.

Co najmniej 1 na 6 osób cierpi na przewlekłą chorobę, upośledzenie lub niepełnosprawność. Wielu innych ma tymczasową niezdolność do pracy.

Dostępność to nie tylko umieszczanie treści w sieci pod widocznym linkiem. Oznacza to, że szata graficzna serwisu powinna być na tyle przejrzysta i prosta, aby większość osób mogła z niej korzystać bez konieczności jej adaptacji, jednocześnie wspierając tych, którzy jej potrzebują.

Na przykład osoba niedowidząca może korzystać z czytnika ekranu (oprogramowania umożliwiającego użytkownikowi przeglądanie strony internetowej i „czytanie” treści), monitora brajlowskiego lub lupy ekranowej. Z kolei osoba z problemami motorycznymi może skorzystać ze specjalnej myszki i oprogramowania do rozpoznawania głosu lub emulatora klawiatury ekranowej.


Dlaczego ważne jest, aby strona internetowa sektora publicznego była dostępna dla osób z niepełnosprawnościami?

Ludzie mogą nie mieć wyboru i muszą korzystać ze źródła informacji sektora publicznego udostępnionego w Internecie dlatego ważne jest, aby działały one dla wszystkich. Ludzie, którzy najbardziej ich potrzebują, są często tymi, którym najtrudniej jest z nich korzystać.

Strony internetowe przyjazne osobom z niepełnosprawnościami działają lepiej dla wszystkich użytkowników Internetu. Często są szybsze, łatwiejsze w użyciu i pojawiają się wyżej w rankingach wyszukiwarek.

Mimo to większość witryn sektora publicznego nie spełnia obecnie wymogów dostępności. Średnio 4 na 10 serwisów samorządowych nie przeszłoby podstawowych testów dostępności.

Typowe problemy obejmują strony internetowe, które nie są przyjazne dla urządzeń mobilnych lub nie można ich nawigować za pomocą klawiatury, dostępne są formularze PDF, których nie mogą odczytać czytniki ekranu, oraz słaby kontrast kolorów, który utrudnia czytanie tekstu, zwłaszcza osobom niedowidzącym.

Być może łamiesz prawo, jeśli Twoja witryna internetowa sektora publicznego nie spełnia wymagań dostępności.


Spełnij wymagania dotyczące dostępności

Zasady dostępności weszły w życie dla organów sektora publicznego 23 września 2018r. Wymagają one dostosowania serwisu internetowego dla osób z niepełnosprawnościami lub uczynienia go bardziej dostępnym, widocznym, funkcjonalnym i zrozumiałym.

Przepisy dotyczące dostępności opierają się na istniejących obowiązkach wobec osób z niepełnosprawnościami wynikających z Ustawy o Równości z 2010 r. (lub Ustawy o Dyskryminacji Niepełnosprawnych z 1995 r.).

Zgodnie z tymi przepisami osoba może zażądać informacji w innym dostępnym formacie, takim jak duży druk lub nagranie dźwiękowe. Wiele czynników określa parametry, które muszą być spełnione, aby serwis spełniał wszystkie wymagania dostępności.
Witryny intranetowe podlegają regułom dostępności. Są to wewnętrzne strony internetowe, z których mogą korzystać pracownicy z niepełnosprawnościami lub zatrudnieni współpracujący z sektorem publicznym.

Twoja witryna spełni nowe wymagania prawne, jeśli:

  • spełniają międzynarodowy standard dostępności WCAG 2.1 AA – chociaż mogą istnieć ważne prawne powody niespełniania standardów dostępności.
  • zostanie opublikowane oświadczenie o dostępności ,aby wyjaśnić, w jakim stopniu dostępna jest Twoja witryna internetowa lub aplikacja mobilna.

Najlepszym sposobem jest zlecenie specjalistom sprawdzenia, w jakim stopniu Twoja witryna spełnia obecnie wymagania WCAG 2.1 i gdzie występują problemy Następnie zaplanuj rozwiązanie wykrytych problemów.

Wszystkie strony internetowe i aplikacje mobilne sektora publicznego powinny być teraz dostępne dla osób z niepełnosprawnościami!!


Kto musi przestrzegać Polityki dostępności z 2018r.?

Wszystkie organy sektora publicznego muszą spełniać wymogi z 2018 r., chyba że są zwolnione.

Do organów sektora publicznego należą:

  • rząd centralny i organizacje samorządowe.
  • niektóre organizacje charytatywne i inne organizacje pozarządowe.


Kiedy możesz być zwolniony z zasad dostępności

Następujące organizacje są zwolnione z zasad dotyczących dostępności:

  • organizacje pozarządowe, takie jak organizacje charytatywne – o ile nie są finansowane głównie ze środków publicznych, świadczą usługi istotne społecznie lub są skierowane do osób niepełnosprawnych;
  • nadawcy publiczni i ich podmioty stowarzyszone.


Następujące organizacje są częściowo zwolnione z przepisów dotyczących dostępności:

  • szkołom podstawowym i ponadgimnazjalnym oraz żłobkom – za wyjątkiem treści niezbędnych do korzystania z ich usług, np. formularza umożliwiającego określenie preferencji posiłków szkolnych.

Częściowo zwolnione organizacje będą musiały zamieścić oświadczenie o dostępności na swojej stronie internetowej.

Skontaktuj się z nami, jeśli nie masz pewności, czy Twoja witryna spełnia wymagania dotyczące dostępności sieci.


Przestrzeganie przepisów dotyczących dostępności może być „nieproporcjonalnym obciążeniem”

Niektóre organizacje nie są zwolnione, ale mogą nie być zobowiązane do pełnego spełnienia standardów dostępności. Dzieje się tak, gdy koszt wprowadzenia pełnej zgodności jest zbyt duży, aby organizacja mogła sobie z nim poradzić. Przepisy dotyczące dostępności nazywają to „nieproporcjonalnym obciążeniem”.

eśli chcesz zadeklarować, że wprowadzanie pełnych funkcjonalności jest nieproporcjonalnym obciążeniem, jesteś prawnie zobowiązany do dokonania oceny. W swojej ocenie musisz uwzględnić:

  • ciężar, jaki dzielenie się tymi rzeczami nakłada na twoją organizację.
  • korzyści płynące z wprowadzenia udogodnienia.

Dokonując oceny, weź pod uwagę:

  • wielkość i zasoby Twojej organizacji.
  • charakter Twojej organizacji (na przykład, czy świadczysz usługi dla osób, które mogą być niepełnosprawne?).
  • ile kosztowałoby udostępnienie rzeczy i jaki wpływ miałoby to na Twoją organizację.
  • jakie korzyści osiągnęła by organizacją po wprowadzeniu funkcjonalności.

Możesz pomyśleć, że korzyści płynące z udostępniania pewnych rzeczy nie uzasadniają kosztów dla Twojej organizacji. W takim przypadku możesz argumentować, że dzielenie się tymi rzeczami nie byłoby rozsądne, ponieważ jest to nieproporcjonalne obciążenie.

Nie możesz uwzględniać w swojej ocenie takich rzeczy, jak brak czasu lub wiedzy – ani argumentować, że udostępnianie informacji jest nieproporcjonalnym obciążeniem, ponieważ nie uszeregowałeś ich pod względem ważności.

Przykład 1
Możesz argumentować, że spełnienie wszystkich wymagań jest nieproporcjonalnym obciążeniem, jeśli wyczerpuje większość budżetu Twojej organizacji na dany rok i uniemożliwia wykonywanie innych zadań oraz nie poprawia znacząco sytuacji użytkowników z niepełnosprawnościami.

Przykład 2
Prosta zmiana kodu poprawiająca kontrast kolorystyczny strony internetowej lub aplikacji jest relatywnie niedroga i poprawiłaby sytuację wielu osób niedowidzących. Możesz nie być w stanie argumentować, że zmiana tego jest nieproporcjonalnym obciążeniem.

Jest mniej prawdopodobne, że zażądasz nieproporcjonalnych opłat za usługi, które:
  • skierowane są w szczególności do osób niepełnosprawnych, np. „poproś o niebieską odznakę”.
  • umożliwienie ludziom uczestnictwa w życiu społecznym, takie jak „rejestracja w celu głosowania” lub „znalezienie pracy”.


W wielu przypadkach musisz dowiedzieć się, co możesz naprawić teraz, a co możesz naprawić w przyszłości.

Jeśli uważasz, że naprawienie czegoś byłoby nieproporcjonalnym obciążeniem, powinieneś to zaznaczyć w oświadczeniu o ułatwieniach dostępu, które publikujesz na swojej stronie.

Dostępne są wskazówki, które pomogą Ci zaplanować i ustalić priorytety tego, co wymaga naprawy.


Rzeczy, których możesz nie potrzebować naprawiać

Twój zespół nie musi poprawiać następujących rodzajów treści, ponieważ są one wyłączone z przepisów dotyczących ułatwień dostępu:

  • nagrane materiały audio i wideo wydane przed 23 września 2020 r.
  • audio i wideo na żywo.
  • zdigitalizowane rękopisy.
  • Pliki PDF lub inne materiały opublikowane przed 23 września 2018 r., chyba że użytkownicy potrzebują ich do korzystania z usługi, na przykład formularz z prośbą o preferencje dotyczące obiadów w szkole.
  • mapy – ale musisz podać podstawowe informacje w przystępnym formacie, takie jak adres.
  • treści stron trzecich, które znajdują się pod kontrolą kogoś innego, jeśli nie zapłaciłeś za nie ani nie opracowałeś ich samodzielnie – na przykład przyciski „lubię to” w mediach społecznościowych.
  • treści zamieszczone przed 23 września 2019 r. (chyba że dokonasz istotnej rewizji po tej dacie).
  • zarchiwizowane strony internetowe, jeśli nie są one niezbędne do usług świadczonych przez Twoją organizację i nie są aktualizowane.

Musisz wyjaśnić w swoim oświadczeniu o dostępności, że nie udostępniasz tych elementów, ponieważ są one zwolnione.


Kiedy musisz przestrzegać przepisów o dostępności?

Istnieją różne zasady w zależności od tego, kiedy strona została utworzona:

Nowe strony internetowe

Jeśli utworzyłeś nową witrynę internetową sektora publicznego 23 września 2018 r. lub później, musisz spełniać standardy dostępności i opublikować oświadczenie o dostępności. Powinieneś regularnie przeglądać i aktualizować swoje treści.
Oprócz ułatwienia wszystkim użytkownikom korzystania z witryny, myślenie o ułatwieniach dostępu od samego początku realizacji strony www pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Jest to rozwiązanie tańsze i szybsze niż rozwiązywanie problemów po zakończonym projekcie.
Tworząc nową stronę internetową możesz wybrać oprogramowanie i zastosować procesy, które będą oparte o przyjazne dla użytkownika rozwiązania w zakresie dostępności strony.

Istniejące strony internetowe

Musisz przestrzegać standardów dostępności i publikować oświadczenie o dostępności, a także regularnie przeglądać i aktualizować swoje treści.
Spełnienie wymagań dotyczących całej strony internetowej może nie być konieczne, jeśli stanowi to nieproporcjonalne obciążenie – na przykład, jeśli nawet proste zmiany są bardzo kosztowne do wdrożenia, a zmiany te przyniosłyby bardzo ograniczone korzyści osobom niepełnosprawnym.
Jeśli nie wiesz, co byłoby nieproporcjonalne w Twojej sytuacji, porozmawiaj ze swoim radcą prawnym.

Jesteś prawnie odpowiedzialny za zapewnienie, że Twoja witryna internetowa spełnia wymagania dostępności, nawet jeśli zleciłeś to dostawcy.