Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Uniwersalny i niedrogi telewizor, sprawdź na co zwrócić uwagę!

Uniwersalny i niedrogi telewizor, sprawdź na co zwrócić uwagę!
2021-06-07


Chcesz wymienić telewizor na nowszy model, ale kompletnie nie masz pojęcia, na co należy zwrócić uwagę? Boisz się, że sprzedawca w sklepie z elektroniką wciśnie ci coś, czego nie potrzebujesz za pieniądze, których nie masz? Przeczytaj poniższy artykuł i nie przepłacaj za coś, czego nie potrzebujesz.

Naszym zdaniem monitor komputera nigdy nie zastąpi ekranu telewizora (choć producenci komputerów na pewno twierdzą inaczej). Wspólnie oglądanie Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, finału ulubionego talent-show czy dobrych jakości filmów nie jest możliwy bez użycia telewizora. Nie musi to być jednak od razu produkt klasy Premium. Tym bardziej, że obecne technologie nadawania programów telewizyjnych nie zawsze nadążają za najnowszym sprzętem oferowanym po najwyższej cenie. Zobacz, na co warto zwrócić uwag, kiedy szukasz uniwersalnego i solidnego telewizora, nie przeznaczając na niego kilku swoich pensji.


Jakiej wielkości matrycę wybrać?

Matryca, czyli ekran telewizora, cechuje się kilkoma parametrami, które stanowią kryterium wyboru tego sprzętu. Pierwszy i podstawowy to oczywiście wielkość. Wielu klientów decyduje się na zakup telewizora z ponadprzeciętnej wielkości ekranem (np. około 65 cali albo i większe), wychodząc z założenia, że „im większy, tym lepszy”. Czy tak jest w istocie? To zależy. Tak, jak nikt nie wstawia do niewielkiego mieszkania fortepianu czy obrazu na całą ścianę, podobnie wielki telewizor w niewielkiej przestrzeni będzie wyglądał po prostu źle – zagraci całą przestrzeń i będzie nas bardziej irytować zamiast cieszyć. Oglądanie obrazu na takim telewizorze też nie należy do przyjemności – żeby komfortowo korzystać z telewizora, trzeba siedzieć w odpowiedniej odległości od niego. Im ekran większy, tym ta odległość powinna być większa. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość, zwłaszcza w małych pomieszczeniach, np. pokoju dziecięcym czy sypialni. W takim przypadku z pewnością wystarczający będzie telewizor do 40 cali, np. któryś z tych https://www.neonet.pl/rodzaj-matrycy/full-hd.html. Nawet najmniejsze, 22 calowe modele (ich przekątna liczona w centymetrach wynosi ok. 55,9 cm) będą dobrym wyborem do małego pokoju albo kuchni. Tak naprawdę to, czy telewizory jest „dobry” czy nie, nie leży w jego wielkości, ale rozdzielczości, czyli innym parametrze ekranu.


Rozdzielczość matrycy –  Full HD,  4K, 8K

Rozdzielczość matrycy to znacznie ważniejszy parametr telewizora. Tak naprawdę od niej zależy jakość obrazu i to, z jaką dokładnością ujrzymy podane w nim szczegóły. Początkowo, zwłaszcza w najmniejszych (ok. 32 cale) telewizorach stosowana była rozdzielczość HD Ready (1280 x 720) . Była ona całkiem przyzwoita przy oglądaniu programów nadawanych drogą kablową, ale już niewystarczająca dla osób mających nieco większe wymagania i chcących oglądać programy nadawane w technologii cyfrowej. Wtedy pojawiła się technologia Full HD (High Definition). Telewizor full HD mają ponad 2 miliony pikseli, ich rozdzielczość w pikselach to 1920 x 1080. Jakość wyświetlanego obrazu na telewizorze o takiej matrycy jest bez porównania lepsza w porównaniu z telewizorem o matrycy HD Ready. Obraz jest bardziej wyrazisty, a kolory lepiej oddane. Co więcej, coraz więcej stacji czy platform streamingowych udostępniających filmy na życzenie czy dystrybutorzy filmów na DVD oferuje je w jakości Full HD. Aby je oglądać potrzebujemy właśnie takiego telewizora. Wybór telewizorów o takim rodzaju matrycy jest bardzo szeroki i w zależności od firmy i rozmiaru dostępny już od kilkuset złotych. 

Znacznie nowocześniejszym, ale niekoniecznie praktycznym rozwiązaniem, są telewizory z matrycą 4K Ultra HD czy nawet 8K Ultra HD. Rozdzielczość tych telewizorów jest odpowiednio 2 i 4 razy większa od rozdzielczości Full HD. Pomijając zaporową cenę tych modeli (telewizory 8K Ultra HD potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych) jest to póki co technologia przyszłości, nieprzydatna przy „zwykłym” oglądaniu telewizji ponieważ nadawany obraz z telewizji kablowej i tak nie będzie wyświetlany z całą okazałością na takim urządzeniu.

Sprawdź również: Technologia 4k, co to jest i czym się różni od Full HD


LCD czy LED

Ostatnim kryterium przy wyborze matrycy jest rodzaj podświetlenia. Kiedy skończyła się era ekranów kineskopowych, na rynku telewizorów zaczęła rządzić technologia LCD i LED. LCD jest podstawowym, najstarszym, a także najtańszym rodzajem ekranu. Oba modele należą do ekranów ciekłokrystalicznych. Różnica jest taka, że w przypadku LCD do podświetlania ekranu służą świetlówki (lampy fluorescencyjne) umieszczone u dołu i u góry ekranu. W przypadku technologii LED ekran podświetlany jest diodami elektroluminescencyjnymi. Technologia LED jest nowocześniejszym i lepszym następnikiem LCD. Kolorystka w monitorach LED jest znacznie lepsza – czerń jest „czarniejsza” a każdy kolor bardziej wyrazisty i lepiej oddany niż w monitorach LCD. Drugą zaletą jest ich energooszczędność- czyli za włączony przez cały dzień telewizor zapłacisz mniej niż korzystając z telewizora LCD.