Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Sklep internetowy od początku, czyli jak zacząć w e-commerce?

Sklep internetowy od początku, czyli jak zacząć w e-commerce?
2022-06-21

Nad otworzeniem własnego sklepu internetowego każdego dnia zastanawiają się zarówno duże firmy, które do tej pory bazowały głównie na sprzedaży tradycyjnej lub korzystały z platform typu Allegro, początkujący przedsiębiorcy, jak i zwykłe osoby, które nawet jeszcze nie wiedzą, jaki asortyment chciałyby tak naprawdę sprzedawać. Rosnące zainteresowanie rynkiem e-commerce nie powinno jednak dziwić, szczególnie że z każdym rokiem rośnie liczba zamówień składanych online.

 1. Czy e-commerce jest dla każdego?
 2. Jakie sklepy internetowe warto otwierać?
 3. Czy własny sklep internetowy jest drogi?
 4. Jak wygląda prowadzenie sklepu internetowego?
 5. Co można sprzedawać w sklepie internetowym?

Kilkanaście ostatnich miesięcy dodatkowo potwierdziło, że zakupy przez internet to przyszłość, a w momencie, w którym ktoś nie może opuścić swojego mieszkania, jest to tak naprawdę jedyny sensowny sposób, aby otrzymać wszystkie niezbędne produkty. Zanim jednak przystąpisz do rozpoczęcia prac nad własnym sklepem online, powinieneś zastanowić się nad kilkoma istotnymi rzeczami. To sprawi, że unikniesz kosztownych błędów, a dodatkowo nie będziesz się później musiał martwić niską sprzedażą.

Czy e-commerce jest dla każdego?

Handel elektroniczny wielu osobom wciąż kojarzy się ze sprzedażą niepotrzebnych rzeczy na Allegro lub na innych platformach. W praktyce jednak coraz trudniej trafić na oferty wystawione przez osoby prywatne, ponieważ rynek zdominowały firmy. To sprawiło, że handel internetowy obejmuje obecnie praktycznie wszystkie możliwe kategorie produktów. Przykładem mogą być sprzęty elektroniczne, biżuteria, książki, meble, a coraz częściej również żywność. Oczywiście warto zadbać o to, aby w przypadku sklepu internetowego skupić się na początek na jednym asortymencie lub na konkretnej kategorii produktów. Może to być na przykład sklep z koszulkami lub sklep internetowy z akcesoriami do smartfonów. Z czasem ofertę będzie można rozszerzyć o produkty, które mogą zainteresować dotychczasowych klientów. Dla powyższych przykładów mogłyby to być komiksy i płyty z muzyką (internetowa księgarnia) oraz nowe i używane telefony komórkowe (sklep z akcesoriami). To pokazuje, że branża e-commerce jest dla każdego, o ile tylko ktoś na poważnie myśli o prowadzeniu biznesu. 

Jakie sklepy internetowe warto otwierać?

Przede wszystkim nie jest prawdą, że transakcje biznesowe zawierane online nie wymagają ciężkiej pracy i zaangażowania. To prawda, że obecnie łatwiej rozpocząć biznes online niż stacjonarny sklep, ale też nie można zapominać o ogromnej konkurencji. Osoby stojące za sklepem internetowym muszą więc nie tylko dbać o to, aby klienci byli zadowoleni, ale też monitorować działania konkurencji. Polega to między innymi na ciągłym pilnowaniu, aby strona internetowa znajdowała się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce internetowej, kontrolowaniu cen, tworzeniu atrakcyjnych opisów produktów oraz zdjęć... Pracy jest wiele. Jeżeli jednak właściciel sklepu zadba o to, aby dla danego produktu spełnić wszystkie poniższe czynniki:

 • atrakcyjna cena,
 • ładnie zaprezentowany produkt na stronie sklepu,
 • dobrej jakości zdjęcia,
 • ciekawy opis,
 • prawdziwe opinie od zadowolonych klientów,
 • wysoka pozycja w wyszukiwarce na frazę związaną z produktem,

to na pewno nie będzie narzekał na brak zainteresowania ofertą.

Czy własny sklep internetowy jest drogi?

Samo otworzenie sklepu internetowego nie jest drogie, szczególnie że zarówno w kwestii oprogramowania, jak i realizacji płatności można skorzystać z istniejących rozwiązań. Jest wiele popularnych rozwiązań, dzięki którym można uruchomić sklep internetowy nawet w kilkadziesiąt minut. Niektóre z nich są darmowe, a inne wymagają uiszczania abonamentu. Oczywiście samo postawienie strony to nie wszystko. Trzeba ją później odpowiednio dostosować do aktualnych trendów, wypełnić produktami, a przede wszystkim zadbać o to, aby dostawa zamówionego towaru była realizowana bez żadnych opóźnień. Jeżeli klient bez żadnego uzasadnionego powodu będzie musiał długo czekać na swoje zamówienie, z pewnością przejdzie do konkurencji.

Jak wygląda prowadzenie i rozwój sklepu internetowego?

Prowadzenie sklepu można podzielić na kilka etapów. Jednym z nich jest oczywiście realizowanie zamówień na bieżąco, co wymaga nie tylko wystawienia faktur lub paragonów, ale też naszykowania produktów do wysyłki i przekazania paczek kurierowi. Do tego dochodzi konieczność kontrolowania stanów magazynowych, regularnego aktualizowania polityki prywatności i regulaminów, a także pilnowanie, aby działania marketingowe przynosiły efekty. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie zajrzyj na stronę poświęconą branży e-commerce. Popularny blog o e-commerce ekomersiak.pl regularnie zamieszcza praktyczne artykuły, dzięki którym można zoptymalizować działania w sklepie internetowym lub ułatwić klientowi realizację procesu zakupowego.

Co można sprzedawać w sklepie internetowym?

Sklep internetowy może się sprawdzić w wielu branżach, dlatego nie ma tak naprawdę większego znaczenia, jakie produkty będą w nim sprzedawane. Warto szukać niszy, która jeszcze nie została zagospodarowana przez konkurencję. Najlepiej jednak zacząć od sprawdzenia, jak wygląda konkurencja w danej branży.