Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Rzecz o ślubnych dobrych manierach

Rzecz o ślubnych dobrych manierach
2011-03-30

Ślub to uroczystość, która powinna być dopięta na ostatni guzik. Zastanawiając się nad organizacją weselnego stołu czy rozmieszczeniem gości watro odnieść się do savoir vivre –etykiety, która pomoże uniknąć kłopotliwych, niezręcznych czy nieeleganckich sytuacji. Z etykietą powinni również zapoznać się osoby wybierające się na ślub w charakterze gości, by swym świadomym lub mimowolnym zachowaniem nie zepsuć przebiegu uroczystości.


Pary pragnące uniknąć zamieszania związanego z rozmieszczeniem gości przy weselnym stole powinny zdecydować się na wykorzystanie winietek – imiennych bilecików wskazujących określone miejsce dla konkretnej osoby. Należy pamiętać wówczas o tym, by małżeństwa nie siedziały obok, ale na przeciwko siebie. Gości powinno usadzać się metodą przeplatającą: mężczyzna, kobieta, mężczyzna…., przy czym nietaktem jest posadzenie kobiety na krańcu stołu.  Nie sadowi się obok siebie osób, które pozostają w konflikcie lub się nie lubią. Para młoda powinna zająć centralne miejsce, obok pana młodego kolejno: matka panny młodej, ojciec pana młodego, i druhna; obok panny młodej kolejno: ojciec panny młodej, matka pana młodego oraz drużba. Stół oraz krzesła powinny być ustawione tak, by goście nie mieli kłopotów z siadaniem i wstawaniem. Weselnicy muszą również mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń, tak by nie szturchali się nawzajem łokciami. Przyjęcie zaczyna się od toastu wniesionego przez ojca panny młodej. Jego tekst powinien być przemyślany, wzniosły, ciepły i stosunkowo krótki. Potem rozpoczyna się posiłek.


Istotne jest też nakrycie stołu, a także kolejność i jakość serwowanych potraw i trunków. Ważne jest, aby potrawy były skierowane do różnych gustów odbiorców. Dlatego warto wybierać różnorodne posiłki tak, aby każdy znalazł coś dla siebie. Nie poleca się stawiania wysokich świeczników, flakonów i butelek z napojami, ponieważ ograniczają widoczność i kontakt z osobami siedzącymi naprzeciw.

 

Sztućców należy używać kolejno, zaczynając od tych znajdujących się najdalej od talerza. Powyżej talerza znajdują się sztućce do deserów. Spożywając serwowane potrawy, nie należy pochylać zbyt nisko głowy nad stołem. Sztućce w przerwie jedzenia krzyżuje się na talerzu, a po zakończeniu - kładzie na nim równolegle. Serwetkę, która znajduje się na stole, zawsze przed posiłkiem rozkłada się  na kolanach, nawet wtedy, gdy złożona jest w bajeczny sposób. Jedząc zupę nie należy przechylać talerza, kieliszek trzyma się wyłącznie za nóżkę, używanych sztućców nie odkłada się na obrus. Niedopuszczalne jest palenie papierosów, poprawianie makijażu czy wydmuchiwanie nosa.


Etykietę należy też zachować podczas pojawienia się weselnego tortu. Krojenie ciasta rozpoczyna pan młody i podaje pierwszy kawałek swojej żonie. Po chwili małżonka odwdzięcza mu się tym samym. Kolejne kawałki powinny zostać wręczone rodzicom nowożeńców, pan młody częstuje swoich teściów, analogicznie czyni panna młoda. Następnie tortem częstowani są pozostali goście.

 

 

Przygotowanie: Miesięcznik "Ś jak Ślub"

sjakslub.pl