Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Produkcja reklam. Dobór narzędzi do pracy na ploterach frezujących

Produkcja reklam. Dobór narzędzi do pracy na ploterach frezujących
2017-08-01

 

Coraz częściej do pracy na ploterach frezujących wybierane są frezy VHM – wykonane w całości z monolitu węglika.

 

 

Narzędzia wykonane z tego materiału charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na ścieranie. Przy prawidłowym użyciu zapewniają dużą trwałość ostrza, co pozwala na stabilną pracę, dobre odprowadzenie wióra oraz uzyskanie optymalnych efektów przy dużych posuwach i dużej wydajności. Twardość materiału pozwala na bardzo długą pracę narzędzia. Narzędzia są odporne na wysokie temperatury, nie odkształcają się, wolno się tępią.


Odpowiedni dobór parametrów przy frezowaniu to jeden z pierwszych kroków, jaki należy wykonać przed rozpoczęciem pracy z narzędziem VHM. Niewłaściwy dobór narzędzia i jego parametrów może skutkować porysowaniem lub zniekształceniem materiału, uzyskaniem złej jakości powierzchni po obróbce, a nawet jego całkowitym uszkodzeniem .


Do głównych parametrów przy frezowaniu zaliczamy: prędkość skrawania, prędkość posuwu oraz głębokość i szerokość skrawania. Należy przy tym przede wszystkim uwzględnić materiał, jaki będzie poddany obróbce, możliwości maszyny, rodzaj obróbki oraz geometrię narzędzia.


Poniżej – krótki przegląd najczęściej obrabianych materiałów na ploterach i zalecenia producenta węglikowych narzędzi ProCUTter , dotyczące zasad doboru narzędzi i stosowanych parametrów.

 

 

 

ALUMINIUM


Aluminium stosunkowo łatwo poddaje się obróbce, jest odporne na korozję i działanie wody. Najczęściej wykorzystuje się stopy aluminium - niskokrzemowe i z dużą zawartością Si. Ze stopów aluminium wykonywanych jest wiele elementów wyposażenia wnętrz, często wykorzystywane są w budownictwie i reklamie - w produkcji profili, dekoracji, tabliczek.

 

Frezy do aluminium są frezami jedno- dwu- lub trzyostrzowymi, co pozwala na precyzję obróbki i zapewnia efektywne odprowadzenie wióra. Ważna jest nie tylko geometria ostrza, ale również konstrukcja kanału wiórowego. Wynika to z charakterystyki wióra aluminiowego, który jest stosunkowo długi, niezwykle ciągliwy, a przy tym splątany i trudno łamliwy. Brak kontroli nad procesem powstawania wiórów, a także nad sposobem ich kształtowania i odprowadzania, skutkuje niedokładnościami podczas obróbki oraz prowadzi do zarysowań powierzchni.

 

Frezowanie aluminium wymaga także kontroli temperatury obróbki – mimo dobrej przewodności cieplnej, miejscowe przegrzanie może prowadzić do zmian w strukturze, ale też do miejscowego nadtopienia materiału, powodującego zaklejenie narzędzia i jego zniszczenie.

 

Ważne przy frezowaniu aluminium:

 

- frezowanie zgrubne z zastosowaniem dużych prędkości obrotowych i posuwowych,
- aby uzyskać ładną powierzchnię, do frezowania wykończeniowego zaleca się stosowanie dużych prędkości obrotowych i nieco mniejszych posuwowych,
- obróbka kieszeni z utrzymaniem freza w materiale – każde wyjście i ponowne wejście w materiał może go odkształcić lub spowodować zarysowanie powierzchni,
- frezowanie bez chłodziwa wymaga doboru odpowiednich narzędzi - najczęściej w obróbce aluminium zaleca się użycie chłodzenia, aby odprowadzić wydzielające się ciepło.

 

TWORZYWA SZTUCZNE I KOMPOZYTY

 

Lekkie i trwałe , chętnie stosowane są jako materiał przy produkcji elementów reklamowych. Najczęściej wykorzystywany jest peksiglas, poliwęglan, PCV, polistyren, dibond.

 

Podczas obróbki należy pamiętać, że ciepło nie jest odprowadzane przez skrawany element z tworzywa sztucznego, w związku z tym może on podlegać większemu rozszerzeniu termicznemu, co prowadzi do zmiany jego wymiarów.
Konieczne jest więc dobre zamocowanie obrabianego detalu. Zapobiegnie to powstawaniu naprężeń, a w konsekwencji deformacji lub pęknięciom. Należy także zapewnić dobre odprowadzenie ciepła, najlepiej poprzez wiór lub zastosowanie odpowiedniego chłodzenia.

Do frezowania tworzyw sztucznych możliwe jest wykorzystanie narzędzi do obróbki aluminium, zalecany jest jednak wybór narzędzi specjalnie projektowanych do skrawania takich materiałów.

Narzędzia powinny być bardzo dobrze naostrzone, z odpowiednią dedykowaną do materiału geometrią. Zaleca się geometrię z dużymi kanałami wiórowymi, aby łatwiej można było odprowadzić wiór, a wraz z nim także wytwarzające się podczas obróbki ciepło.
Najczęściej używane są frezy walcowo-czołowe – do otworów podłużnych i kanałków wpustowych, jedno- lub maksymalnie dwuostrzowe. Frezy te pozwalają uzyskać wysoką wydajność skrawania i dobrą jakość powierzchni, oraz dobre odprowadzenie wióra.

 

Ważne przy frezowaniu tworzyw sztucznych:
- zalecane są duże obroty i średnie posuwy – pozwala to na uzyskanie dobrej jakości powierzchni
- najlepsze efekty osiągane są przy stosowaniu narzędzi jednoostrzowych
- dobre zamocowanie detalu - cienkie elementy mocuje się na stole frezarskim przy pomocy stołu próżniowego lub taśmy klejącej
- w przypadku płaskich powierzchni frezowanie czołowe jest bardziej efektywne niż frezowanie walcowe
- lepszym wyborem jest frezowanie przeciwbieżne, niż współbieżne
- powstaniu gratu (narostu) zapobiega właściwy dobór geometrii narzędzia oraz parametrów obróbki.

 

DREWNO I MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

 

Zalety narzędzi z VHM - takie, jak wytrzymałość, twardość i możliwość pracy z dużymi posuwami, są istotne także przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych. Odpowiednio skonstruowane frezy pozwalają jednocześnie na wwiercanie się w materiał i wycinanie kształtów, ich spiralna budowa pozwala na właściwe odprowadzenie wiórów.

 

REGENERACJA NARZĘDZI

 

Narzędzia VHM nie należą do najtańszych , choć często są wybierane, pozwalając uzyskać doskonałe efekty obróbki. Zużyte, stępione frezy czy wiertła nie muszą być jednak przeznaczone do wyrzucenia – istnieje możliwość regeneracji i ich powtórnego użycia. Regeneracja polega na ich powtórnym ostrzeniu, możliwe jest także powtórne powlekanie . Ostrzymy i powtórnie powlekamy narzędzia ProCUTer naszej produkcji , ale również narzędzia innych producentów.

 

Przy regeneracji naszych narzędzi gwarantujemy odtworzenie oryginalnej geometrii i powłoki. Pozwala to na powtórne użycie narzędzia z tymi samymi własnościami i parametrami oraz taką wydajnością, jakie posiada nowe narzędzie.

 

Proces powtórnego ostrzenia można powtórzyć do trzech razy – czyli jedno narzędzie może być użyte nawet czterokrotnie.

 

Skorzystaj z porady technicznej - dobór narzędzi VHM i parametrów pracy, zakup narzędzi ProCUTter:
toolswro.com.pl, sklep.toolswro.com.pl