Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Maszyny do tampondruku

Maszyny do tampondruku
2023-09-06


Tampondruk jest popularną techniką drukarską, która umożliwia znakowanie zarówno wklęsłych, jak i wypukłych powierzchni. Druk jest wyraźny, czytelny i bardzo dobrze oddaje wygląd wzoru Maszyny do tampondruku powinny być odpowiednio dostosowywane do potrzeb produkcyjnych, dlatego ich poprawny dobór jest niezwykle ważny. Jakie są rodzaje tamponiarek, czym się charakteryzują i jakie mają zalety?

Rodzaje maszyn do tampondruku

Tampondruk zapewnia szerokie możliwości stosowania m.in. dzięki wszechstronnym maszynom poligraficznym, wśród których wyróżnić można:

  • maszyny jednokolorowe,

  • maszyny wielokolorowe,

  • maszyny rotacyjne,

  • urządzenia specjalne.

Maszyny jednokolorowe

Maszyny jednokolorowe to najczęściej wykorzystywany rodzaj urządzeń do tampondruku. Umożliwiają, za pomocą delikatnego nacisku, przekazywanie jednego koloru tuszu lub farby na powierzchnię drukowaną. Dzięki wysokiej precyzji i kontroli nacisku pozwalają na uzyskanie dokładnych, wyraźnych i powtarzalnych wzorów na różnego rodzaju materiałach oraz kształtach powierzchni.

Maszyny wielokolorowe

Za pomocą wielokolorowych maszyn do tampondruku możliwe jest drukowanie wzorów składających się z więcej niż jednego koloru. Proces drukarski polega wtedy na nanoszeniu każdego koloru za pomocą oddzielnego tamponu. Tamponiarki wielokolorowe pozwalają na równoczesne aplikowanie na podłoże kilku różnych kolorów tuszu lub farby. Osiągnięcie oczekiwanych wzorów wielokolorowych, które będą spójne i estetyczne, wymaga zastosowania urządzeń o dużej precyzji.

Maszyny rotacyjne

Maszyny rotacyjne znajdują zastosowanie w przypadku druku na cylindrycznych powierzchniach, jak kubki, butelki, długopisy czy różnorodne opakowania o takim kształcie. Mechanizm rotacyjny urządzenia obraca drukowane podłoże wokół własnej osi. W efekcie wzory nanoszone są na całym obwodzie cylindrycznego obiektu. Maszyny rotacyjne stosowane są do masowej personalizacji materiałów reklamowych. Gwarantują wysoką jakość i spójność druku.

Urządzenia specjalne

Urządzenia specjalne wykorzystuje się do pracy w liniach produkcyjnych, gdzie technologia tampondruku jest kluczowym elementem procesu produkcyjnego. Pozwalają one na zautomatyzowanie i usprawnienie procesu drukarskiego na różnego typu produktach. Maszyny mogą być integrowane w linie produkcyjne, dzięki czemu zapewniają wydajną, precyzyjną i spójną produkcję na masową skalę.

Zalety maszyn do tampondruku

Nowoczesne maszyny do tampondruku posiadają wiele zalet. W efekcie możliwy jest precyzyjny, trwały i bezpieczny druk na bardzo zróżnicowanych powierzchniach. To dzięki zastosowaniu takich urządzeń, tampondruk cieszy się tak dużą popularnością.

Precyzja działania i powtarzalne efekty

Tamponiarki pozwalają na dokładną kontrolę nacisku, a przez to ilości tuszu lub farby przenoszonej na drukowaną powierzchnię. Dzięki temu uzyskuje się powtarzalne efekty, co ma szczególne znaczenie w przypadku produkcji seryjnej.

Możliwość drukowania na nierównych powierzchniach

Maszyny do tampondruku doskonale radzą sobie z drukiem na powierzchniach o nieregularnym kształcie lub strukturze. Jest to możliwe za sprawą opcji regulacji nacisku maszyny. Efekt jest trudny do osiągnięcia przy użyciu innych technik drukarskich.

Możliwość zadruku różnorodnych materiałów

Tampondruk jest techniką, która może być stosowana na różnorodnych podłożach, wśród których są tworzywa sztuczne, drewno, papier, tkaniny, ceramika czy szkło. Urządzenia dostosowuje się do różnych rodzajów materiałów. Dlatego tampondruk jest tak uniwersalną techniką.

Niewielkie ryzyko uszkodzeń

Urządzenia do tampondruku delikatnie naciskają na drukowany materiał, co minimalizuje ryzyko jego uszkodzeń. To istotna zaleta, która mocno wpływa na popularność tej techniki drukarskiej.

Trwałość i odporność druku

Tampondruk pozwala stosować farby o różnych właściwościach. Dzięki temu nadruki są trwałe i odporne na ścieranie, co wyróżnia tę technikę pośród innych dostępnych na rynku.

Druk wielokolorowy

Wykorzystywanie wielu kolorów jednocześnie umożliwia tworzenie złożonych i atrakcyjnych wizualnie wzorów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku druku materiałów reklamowych, których wygląd wpływa bezpośrednio na ich odbiór, a co za tym idzie również skuteczność.