Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Krajowy System e-Faktur – co się zmienia w prawie?

Krajowy System e-Faktur – co się zmienia w prawie?
2022-10-03


Prawo bywa dynamiczne i nie pozostaje nic innego, jak dostosować się do aktualizowanych przepisów. Jedną z nowości stworzonych przez Ministerstwo Finansów jest ogólnopolski program informatyczny, dzięki któremu firma może otrzymywać i wystawiać faktury ustrukturyzowane.

Od początku 2022 roku przedsiębiorcy mogą przystąpić do KSeF, czyli Krajowego Systemu e-Faktur. Na razie korzystanie z niego jest dobrowolne i takie też ma pozostać w 2023 roku. Jednak już teraz wiadomo, że od 2024 roku będzie to obowiązkowe dla wszystkich firm. Warto więc dowiedzieć się na ten temat nieco więcej i lepiej się do tego przygotować. Tym bardziej że dla przedsiębiorców, którzy już teraz się na to zdecydują, Ministerstwo Finansów przygotowało szereg profitów. Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, o co tak naprawdę chodzi.

Krajowy System e-Faktur – na czym to polega?

To specjalistyczna platforma służąca do przesyłania i wysyłania faktur ustrukturyzowanych. Wydaje się, że jest to nowa odsłona PEF, czyli platformy elektronicznego fakturowania. Jednak w praktyce są to dwa odrębne rozwiązania i chociaż są między nimi pewne podobieństwa, to jest sporo różnic. KSeF to nie tylko możliwość generowania i wysyłania faktur, ale też ich przechowywanie. Ponadto faktury mają numery przydzielone przez oprogramowanie i są weryfikowane pod względem zgodności ze wzorem faktury z systemu. Oprócz tego platformę zaprojektowano w taki sposób, by możliwa była analiza i kontrola zawartych na fakturze danych, wysyłanie informacji związanych z odrzuceniem faktury bądź jej wystawieniem.

Co na tym zyskamy?

Platforma powstała głównie pod kątem uszczelnienia podatku VAT i zwiększenia wpływów do budżetu państwa, ale na tym rozwiązaniu zyskać może nie tylko Urząd Skarbowy, ale też przedsiębiorca. Wśród benefitów, jakie daje Krajowy System e-Faktur wymienić można szybszy zwrot podatku. Maksymalny czas oczekiwania skraca się z 60 do 40 dni. Nie trzeba też faktur przechowywać i archiwizować, bo wszystko będzie znajdować się w bazie systemu. Dzięki temu, że faktura elektroniczna będzie zawsze według takiego samego wzoru, zyskuje się bezpieczeństwo interpretacyjne. Poza tym faktura trafia do adresata w czasie rzeczywistym, czyli od razu po jej wystawieniu. Klient nie będzie mógł usprawiedliwiać zaległych zobowiązań tym, że faktury nie dostał. Korzystanie z tego systemu pozwala również na zautomatyzowanie procesów księgowych, a takie czynności jak rozliczanie będą szybsze. Mniejsze też jest ryzyko błędów.

Decydować się czy nie?

Na razie korzystanie z KSeF nie jest obowiązkowe, ale korzysta z niego coraz więcej firm. Po pierwsze trzeba się przygotować i m.in. zweryfikować, czy programy księgowe są dostosowane do tego, czego wymaga platforma. Można też na spokojnie wdrożyć system. Po drugie dla części przedsiębiorców zachętą są przygotowane przez Ministerstwo Finansów benefity. Dotyczy to na przykład tych firm, które mają częste problemy z brakiem terminowego opłacania faktur.