Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Kalendarz trójdzielny czy kalendarz wieloplanszowy? Który wybrać?

Kalendarz trójdzielny czy kalendarz wieloplanszowy? Który wybrać?
2021-09-03


Pewnie nie raz będąc w firmie, urzędzie lub instytucji zauważyłeś kalendarz ścienny. Czasem był to kalendarz trójdzielny, a czasem wieloplanszowy. Od czego zależy, że klienci wybierają akurat ten konkretny? Który sprawdza się najlepiej?


Popularny kalendarz trójdzielny

Kalendarz trójdzielny z pewnością jest jednym z najpopularniejszych kalendarzy, jakie firmy zamawiają. Dla pewności przypomnijmy, jak wygląda kalendarz trójdzielny. Kalendarz ten składa się z trzech części:

  • główki,
  • pleców,
  • kalendariów.

 

Główka kalendarza może być wypukła, tworząc efekt 3D lub płaska. Kwestia uszlachetnień to indywidualna kwestia każdego klienta. Najczęściej główka jest lakierowana lub pokryta folią matową.

Karton, na którym przyklejone są kalendaria oraz główka to tzw. Plecy. Dzięki drukowi offsetowemu czy cyfrowemu możemy je dowolnie zadrukować. Dzięki temu możesz stworzyć spójny graficznie projekt główki i pleców.

Najbardziej charakterystyczne dla tego kalendarza to trzymiesięczne kalendarium. Zazwyczaj na samej górze występuje poprzedni miesiąc. Środkowe kalendarium dotyczy aktualnego miesiąca, natomiast trzecie wskazuje miesiąc później.


 

Wizerunkowy kalendarz wieloplanszowy

Firmowy kalendarz wieloplanszowy, jak sama nazwa wskazuje to kilka plansz. Najczęściej 7 zadrukowanych dwustronnie lub 13 z zadrukiem jednostronnym. Są ona połączone spirala po krótkim lub długim boku. 

Mogą występować w różnych formatach. Najpopularniejsze to A2 oraz A3. W zależności co znajduje się na planszach, kalendarz może być orientacji pionowej lub poziomej. 

Praktyczność vs. Wizerunek

Kalendarz trójdzielny wybierany jest głównie ze względu na swoją praktyczność. Jest na tyle duży, że łatwo z odległości odczytać datę. Co więcej, w kalendarzu tym, numer tygodnia jest zaznaczony dosyć wyraźnie. Są kalendaria, w których numer tygodnia jest zdecydowanie wyraźniejszy od pozostałych dni miesiąca. Również to, co dla klientów, w tym przypadku, jest najważniejsze, kalendarz posiada trzymiesięczne kalendarium. Najczęściej wykorzystywany jako: miesiąc poprzedni, aktualny oraz następny. Dzięki takiemu układowi łatwo spojrzysz w kolejny i w poprzedni miesiąc.

Kalendarz wieloplanszowy niewątpliwie pełni inną funkcję niż kalendarz trójdzielny. Jego główną istotą jest wizerunek firmy, marki. Kalendarz ma za zadanie ładnie się prezentować. Przyciągać uwagę niepowtarzalną grafiką, kreatywnym projektem, ciekawymi zdjęciami. Kiedy spojrzymy na „budowę” kalendarza wieloplanszowego, od razu zauważymy, że pierwszoplanową rolę tutaj grają zdjęcia. Mogą one przedstawiać produkty Twojej firmy, ludzi czy też pejzaże. Wszystko zależy od tego komu będziesz wręczać ten kalendarz i co chcesz nim pokazać. Być może masz już wykonane zdjęcia, które mógłbyś wykorzystać. Istnieje również możliwość zakupu zdjęć z bazy zdjęć. Niejednokrotnie również firmy decydują się na indywidualną sesję zdjęciową. Dzięki niej powstaną zdjęcia dedykowane do tego kalendarza. Niewątpliwie korzyścią takich zdjęć jest ich oryginalność i niepowtarzalność. Nikt inny nie będzie miał identycznego zdjęcia, co niestety w przypadku wykupu zdjęć stockowych może się nie udać.


Podsumowanie

Jak pewnie sam zdążyłeś zauważyć, oba kalendarze mają swoje zalety i korzyści. Jeśli Twoja firma działa w branży, która posługuje się głównie tygodniami, na pewno sprawdzi się kalendarz trójdzielny. Z kolei jeśli chciałbyś wręczyć kalendarz, który ma ładnie się prezentować – wybierz kalendarz wieloplanszowy. Będzie on również świetną reklamą wizerunkową Twojej firmy!

Nie wykluczone, że po tym artykule uznasz, że dobrze zrobić oba kalendarze! Jako producent kalendarzy realizujemy kalendarze trójdzielne oraz wieloplanszowe. Zajmujemy się ich projektowaniem oraz drukiem. Zgłoś się do nas, a podpowiemy Ci kilka świetnych pomysłów na każdy a nich!