Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Jakie kursy warto zrobić, żeby dobrze zarabiać?

Jakie kursy warto zrobić, żeby dobrze zarabiać?
2020-03-13


Serwis kursy.pl przeprowadził badania ankietowe wśród uczestników kursów online i stacjonarnych. Celem badania było wyselekcjonowanie najbardziej wartościowych kursów i szkoleń, które w cechują największym przełożeniem na późniejszą wartość pracownika na rynku pracy.

W wyniku badania, które zostało rozpowszechnione również w mediach społecznościowych należy założyć z góry narzucony podział, ze względu na różnice zawodowe oraz możliwości psychofizyczne poszczególnych osób.

Kursy zostały podzielone na szkolenia z zakresu: marketing, języki programowania, kursy IT (inne niż programowanie), kursy językowe, projektowanie i grafika, biznes i administracja oraz kursy zawodowe typowe dla osób fizycznych w zawodach wykwalifikowanych.

W badaniu nie brano pod uwagę kursów z branży rozwoju osobowego oraz psychologicznych, z racji tego, że ciężko zmierzyć bezpośredni i szybki wpływ takich kursów na nasze wynagrodzenie. Może w następnym, dłuższym badaniu takie szkolenia będą przedmiotem dalszych rozważań i analiz.

Badanie jednoznacznie wskazywało na pewne sektory, które są popularne. Na tej podstawie można również wyciągnąć wnioski co do ewentualnego poszukiwania pracy. Zdecydowanie popularne kursy pokrywają się z aktualną liczbą ofert pracy.

Największą wagę kursanci przykładają do kursów z branży związanych z Internetem i rozwojem nowych technologii.

Osoby z zacięciem technicznym mogą zdecydować się na kursy programowania, które co prawda wymagają dużych nakładów finansowych (kursy nie są tanie), trwają długo (nawet rok) ale kandydaci osiągający odpowiedni poziom zawodowy mają 100% gwarancję zatrudnienia za wynagrodzenie zdecydowanie wyższe niż przeciętna w Polsce. Dodatkowym atutem tego typu kursów jest możliwość pracy zdalnej oraz wykonywania zleceń za granicą.

Najczęściej wybierane kursy programowania to języki programowania JavaScript, HTML/CSS, SQL, Python, Java, Bash/Shell/PowerShell, C#, PHP, C++, TypeScript.

Na drugim miejscu popularności znajdują się kursy związane z obsługą zadań w Internecie. Kursy marketingowe: marketing internetowy, social media, treści, wirusowy, Google Ads, Facebook Ads, E-mail Marketing oraz Analityka marketingowa, przykładowo https://kursy.pl/kurs-skuteczny-marketing-internetowy

Kolejne miejsca wg uczestników badania ankietowego zajęły kursy: tworzenie stron www, aplikacje mobilne, testy i audyty oprogramowania, tworzenie gier komputerowych, Sklepy internetowe, oprogramowanie biurowe, certyfikacja IT, Sieci, bezpieczeństwo

Co może dziwić kursy językowe znalazły się na dalszym miejscu, ale może dlatego, że dla każdego jest oczywista nauka języków obcych. Przynajmniej dla osób, które wykonują usługi zdalnie jak tez osoby planujące wyjazd za granicę. Prym wiedzie język angielski, na dalszych miejscach znajdziemy niemiecki i hiszpański. Reszta języków takich jak francuski, włoski, rosyjski itp. mają podobnie dużą grupę zainteresowanych.

Specyficzną grupą są sposoby związane z projektowaniem i grafiką. Specyficzną, ponieważ te usługi nie są dla każdego. Grafika i projektowanie wymagają odpowiednich predyspozycji i umiejętności już na starcie. Popularnymi kursami w tej branży są: projektowanie wnętrz, programy CAD, programy graficzne, UX/UI oraz animacja komputerowa.

Pewne kursy mają zapewnioną popularność mimo zmian rynkowych. Są to na przykład: zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie nieruchomościami, psychologia biznesu, obsługa komputera z naciskiem na programy biurowe.

Rynek pracy najbardziej cierpi na brak wykwalifikowanej siły roboczej i jest w stanie wchłonąć prawie każdą ilość pracowników, którzy kończą kursy i mają fach w ręku. Zawody budowlane, cukiernicze, kosmetyczne, gastronomiczne chronicznie cierpią na brak rąk do pracy. Najpopularniejsze kursy z tych branż to Betoniarz – zbrojarz, Monter konstrukcji budowlanych, Murarz – tynkarz, mechanik samochodowy, cukiernik, kucharz czy też elektryk.

Jak widać wybór jest bardzo duży, nie warto więc czekać ale brać się do nauki.