Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Jak złożyć zeznanie podatkowe przez Internet?

Jak złożyć zeznanie podatkowe przez Internet?
2019-03-01


Od kilku lat podczas rozliczania corocznego PIT-a z podatku dochodowego Polacy mogą liczyć na spore udogodnienie. To oczywiście możliwość dokonania takiego rozliczenia za pośrednictwem Internetu, czyli bez konieczności stania w często długich kolejkach w urzędach skarbowych czy ponoszenia kosztów wysyłki dokumentów pocztą. Jednak od roku 2019 weszło jeszcze jedno ułatwienie: teraz można się rozliczać nie tylko przez Internet, ale sam PIT (póki co 37 i 38) zostanie przygotowany przez KAS.

Dwie formy składania deklaracji

W przypadku składania zeznań podatkowych przez Internet można więc obecnie skorzystać z dwóch opcji. Pierwsza to wysyłka PIT-u własnoręcznie za pomocą dedykowanych aplikacji, np. stworzonego przez Ministerstwo Finansów programu e-Deklaracje. Druga to nowa opcja dostępna na ministerialnym portalu podatkowym, nosząca nazwę Twój e-PIT, gdzie podatnicy mają dostęp do wszystkich swoich danych i mogą je nie tylko sprawdzić, ale od razu wysłać gotową deklarację. W obu przypadkach przez cały proces można przejść bardzo szybko, a do potwierdzenia tożsamości nie trzeba mieć ani elektronicznego podpisu, ani profilu zaufanego, chociaż obie te opcje są pomocne na etapie weryfikacji i wysyłki gotowego dokumentu.

Po nowemu, czyli Twój e-PIT

Nowa platforma podatkowa pozwala na szybkie i intuicyjne sprawdzenie danych, a następnie zatwierdzenie przygotowanego przez skarbówkę PIT-a, jego edycję lub odrzucenie. W tym ostatnim przypadku trzeba deklarację wysłać samemu. Z kolei jeśli w ogóle nie wyśle się PIT-a, skarbówka zrobi to za podatników z dniem 30 kwietnia. Znika więc ryzyko przekroczenia terminu składania deklaracji, chociaż w takim wypadku na ewentualny zwrot podatku trzeba będzie dłużej poczekać.

Twój e-PIT to prosty i bardzo klarowny system, po którym bezproblemowo mogą się poruszać wszyscy podatnicy. Logowanie odbywa się za pomocą profilu zaufanego lub po podaniu kilku danych finansowych (kwotę łącznego przychodu z poprzedniego rozliczenia, dowolnego przychodu z PIT 11 za ostatni rok, danych PESEL i kwoty zwrotu lub niedopłaty podatku). Po zalogowaniu widać swój PIT przygotowany przez KAS oraz opcje modyfikacji - dodania kolejnych dochodów, ulg, odliczeń od podatku, rozliczenia wspólnego z małżonkiem. Można zmienić numer konta bankowego, wpisać KRS wybranej przez siebie fundacji oraz pobrać gotowy PIT. Wysyłanie formularza to zaledwie kilka kliknięć, a na zwrot podatku czeka się nie dłużej niż 45 dni.

Po staremu, czyli specjalnym programem

Oczywiście przez Internet można wysłać też wypełniony PIT samemu, korzystając ze starego sposobu sporządzania takiej deklaracji. Tutaj z pomocą przychodzą profesjonalne programy jak e-Deklaracje. To rozwiązanie kierowane głównie do osób, które składają PIT inny niż 37 i 38 - w programie dostępnych jest kilkadziesiąt różnych formularzy. W programie można utworzyć oddzielne profile dla podatników, a dane potwierdzające tożsamość to zaledwie kwota przychodu widniejąca na poprzednim rozliczeniu.

Zaletą takiego internetowego rozliczenia jest z jednej strony szybkość - PIT weryfikuje się w systemie nawet w ciągu kilkudziesięciu minut; z drugiej wygoda, bo nie trzeba stać w kolejkach w urzędzie, z trzeciej z kolei praktyczność. Program sam sprawdza, czy wpisane dane są poprawne, nie ma błędów w odliczeniach, a ulgi podatkowe zostały właściwie przeliczone. Na każdym etapie wypełniania deklaracji można też zapisać wersję roboczą, zaś po wysłaniu dokumentu i jego przyjęciu (lub odrzuceniu) przez system skarbowy można pobrać PIT w wersji PDF lub go od razu wydrukować.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.