Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Jak mieć więcej czasu? Poradnik dla uczniów

Jak mieć więcej czasu? Poradnik dla uczniów
2023-04-20


Napięty plan lekcji i zajęć dodatkowych, nauka po szkole, a do tego jeszcze spotkania ze znajomymi i rozwój własnych zainteresowań — plan dnia ucznia zwykle pęka w szwach! Jak pogodzić wszystkie obowiązki, a równocześnie mieć czas dla siebie i swoich bliskich, skoro doba ma tylko 24 godziny? Sprawdź kilka porad, które mogą Ci pomóc.

Bycie uczniem to niemałe wyzwanie, zwłaszcza jeśli chcesz osiągać dobre wyniki w nauce, zainteresowania, a przy tym nie chcesz rezygnować ze spotkań z przyjaciółmi i czasu wolnego. Nauka w szkole to etap, na którym można uczyć się organizacji czasu — dzięki temu przestaniesz tracić wolne chwile, nawet nie wiedząc, kiedy to się dzieje. Zyskasz także wolny czas dla siebie i przestaniesz zarywać noce, żeby nadrobić zaległości. Umiejętność zarządzania swoim czasem okaże się nieoceniona podczas przygotowań do matury, a potem — na studiach. Dobra wiadomość — organizacji czasu da się nauczyć i nie jest to wcale trudne. Wymaga jednak zmiany nawyków.

Jak mieć więcej czasu w szkole i poza nią?

1. Poznaj przeciwnika

Przyjrzyj się swojemu planowi tygodnia i zapisz, ile czasu zajmują Ci lekcje, dojazdy do szkoły i inne obowiązki. Następnie zastanów się, co zajmuje Ci czas poza szkołą i wypełnianiem obowiązków, o której godzinie wstajesz, ile czasu spędzasz w mediach społecznościowych (to możesz sprawdzić dzięki aplikacji na telefon — np. StayFree). Podejdź do zadania rzetelnie — być może uznasz, że cały czas po szkole poświęcasz na naukę, ale ile godzin w międzyczasie przeglądasz TikToka lub rozmawiasz ze znajomymi, mimo że przed Tobą leżą rozłożone zeszyty i podręczniki (bogata oferta podręczników jest dostępna w księgarni TaniaKsiazka.pl)? Dobre poznanie swojego planu dnia to punkt wyjścia — dowiesz się z niego, w jakich sytuacjach tracisz wiele czasu i znajdziesz rozwiązania dopasowane do Ciebie.

2. Ustal, dlaczego potrzebujesz więcej czasu

Potrzeba wypoczynku? Chęć nauki nowych rzeczy lub rozwijania swoich zainteresowań? A może spotkania ze znajomymi lub choćby oglądanie ulubionego serialu? Ustal, dlaczego chcesz mieć więcej czasu dla siebie — znajomość własnych potrzeb pozwoli ocenić, ile czasu potrzebujesz, a świadomość celu ułatwi Ci dążenie do niego. Warto określić swoje potrzeby tak konkretnie, jak to możliwe — dzięki temu łatwiej będzie Ci ocenić postępy i zmotywować się do działania.

3. Czas na naukę i czas na wypoczynek

Planuj zarówno pracę, jak i odpoczynek. Każdą z tych rzeczy postaraj się robić na 100% — jeśli sięgasz po podręczniki, odkładaj telefon poza swoim zasięgiem i ucz się w skupieniu przez określony czas. Zaplanuj także czas na wypoczynek — przynajmniej godzinę dziennie, którą spędzisz tak, jak lubisz. Możesz w tym czasie poćwiczyć, poczytać książkę lub nawet scrollować Instagram, aż skończą się rolki ze śmiesznymi kotami. Ważne, by nie łączyć tych dwóch rzeczy — wówczas ani nie nauczysz się potrzebnego materiału, ani nie wypoczniesz. Możesz zapisać w kalendarzu, w jakich godzinach poświęcasz czas na naukę, a w jakich — relaksujesz się. Stworzenie planu ułatwi trzymanie się swoich zamierzeń.

4. Wstawaj wcześniej i nie zarywaj nocy

Wiadomo, że seriale na Netflixie stają się bardziej wciągające właśnie nocą, a rano kołdra waży tyle, że nie sposób jej podnieść i wstać. Taki tryb życia mocno rozregulowuje Twój zegar biologiczny i sprawia, że ciągle czujesz zmęczenie. Spróbuj chodzić spać ok. 23 i wstawać na tyle wcześnie, by zdążyć wykonać któryś ze swoich obowiązków jeszcze przed wyjściem do szkoły — możesz np. otworzyć podręczniki i powtórzyć materiał na zajęcia. Dzięki temu będziesz wracać z lekcji z poczuciem, że część obowiązków jest już za Tobą i zamiast uczyć się do późna — zyskasz wolny wieczór.

5. Skup się na nauce tego, czego potrzebujesz

Nie staraj się mieć piątek i szóstek ze wszystkich przedmiotów. Przykładaj się do tych lekcji, które są Ci potrzebne, a na innych po prostu uważnie słuchaj. Nawet z nudnych przedmiotów możesz wiele wynieść, jeśli będziesz angażować się w lekcję, pytać o niejasne zagadnienia i uczestniczyć w lekcji. Dzięki temu w domu będziesz potrzebować mniej czasu na powtórzenie wiadomości. 

W klasie maturalnej nauczyciele zwykle pozwalają zająć się czymś innym na zajęciach z tych przedmiotów, z których uczniowie nie piszą matury. Większość osób wykorzystuje ten czas w małowartościowy sposób — rozmowy, przeglądanie Facebooka. Ty zajrzyj do notatek i powtórz materiał, który będzie dla Ciebie przydatny. Dobrym pomysłem może być wypisanie się z religii lub etyki, nawet jeśli wypada w środku dnia. W ten sposób zyskasz okienko, podczas którego możesz wyciągnąć podręczniki z innego przedmiotu i pouczyć się, by w domu mieć więcej wolnego czasu.

Na koniec — nie przejmuj się potknięciami i dopasuj te rady do swojego planu dnia. Nawet dorośli często mają problem z utrzymaniem koncentracji oraz wyborem produktywnych zajęć. Jeśli zaczynasz pracować nad organizacją czasu już teraz, to oznacza, że zależy Ci na swoich celach i poważnie podchodzisz do tego zadania. Dzięki temu łatwiej będzie Ci osiągnąć to, co chcesz osiągnąć w przyszłości.