Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Jak dbać o odzież sportową? Praktyczne wskazówki

Jak dbać o odzież sportową? Praktyczne wskazówki
2023-01-19


Komfortowe i efektywne uprawianie sportu wymaga stosowania odpowiedniej odzieży. Stąd też chętnie wybieramy odzież sportową do biegania, sportów zespołowych czy innych dyscyplin. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że o ubrania takie trzeba szczególnie dbać. Jak konkretnie? O tym w poniższym artykule.

Czym jest odzież sportowa?

Warto zacząć od wyjaśnienia, czym tak właściwie jest odzież sportowa. Otóż kategoria ta jest bardzo szeroka. Generalnie chodzi o ubrania stworzone z myślą o osobach aktywnych fizycznie. W zasadzie zawsze są to ciuchy doskonale przepuszczające powietrze. Zwykle są też przystosowane do szybkiego odprowadzania wilgoci. Wymogi wobec konkretnych właściwości sprawiają, że odzież sportową wykonuje się z określonych materiałów. Aby nie utracić wspomnianych właściwości, materiały wymagają właściwej pielęgnacji.

Nie dopuść do rozwoju grzyba i bakterii

Ubrania, z których korzystamy podczas aktywności fizycznej, są narażone na bezpośredni kontakt z dużą ilością potu. Co prawda w dużej mierze go odprowadzają, jednak sporo zostaje w tkaninie. Innymi słowy, nawet najlepsza koszulka sportowa po intensywnym treningu będzie mokra. Rodzi to ryzyko powstania grzyba oraz rozwoju bakterii, co doprowadzi do zniszczenia odzieży. Zatem najlepiej od razu po treningu wrzucać ubrania do prania. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy je rozwiesić, aby wyschły.

Ostrożne pranie odzieży sportowej

Kiedy pierzesz ubrania sportowe, zachowaj szczególną ostrożność. Rzecz w tym, iż materiały, z których zrobione są te ubrania, wykazują się dużą wrażliwością na działanie detergentów oraz wysokiej temperatury. Pod ich wpływem mogą stracić swoją przepuszczalność dla powietrza lub nawet ulec skurczeniu. Dlatego stosuj bardzo delikatne proszki, najlepiej te dedykowane ubraniom dla dzieci. Poza tym uruchamiaj w pralce tryb prania w 30 lub maksymalnie 40 stopniach.

Dostosuj pielęgnację do rodzaju odzieży

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, różnorodność odzieży sportowej jest bardzo duża. Oznacza to konieczność dostosowania zabiegów pielęgnacyjnych do typu ubrań. Nie sposób o uniwersalne wskazówki, które będą odpowiednie dla każdego ubrania nazywanego sportowym. Polecamy zawsze sprawdzać metki, które zawierają wytyczne dotyczące prania i ogółem pielęgnacji danej odzieży.

Odzież sportowa z własnym nadrukiem – szczególne środki ostrożności

Dzisiaj coraz popularniejsza staje się odzież sportowa z własnym nadrukiem. Zamówienie koszulki czy bluzy z dowolnym wzorem lub napisem nie jest już problemem. Warto pamiętać, że tego typu ubrania zwykle wymagają szczególnej ochrony. Chodzi o wrażliwość nadruku na wysokie temperatury i detergenty. Producent tego typu ubrań informuje zwykle o tym, jakim środkom pielęgnacji można, a jakim wręcz należy poddawać daną odzież. Wybierając jakościową odzież z nadrukiem, możesz mieć pewność, że o ile będziesz przestrzegać wytycznych, zachowasz wysoką efektywność i estetykę ubrań przez długi czas, nawet po bardzo wielu praniach.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.promonadruk.pl/odziez/