Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Gps do roweru - czym się kierować przy wyborze?

Gps do roweru - czym się kierować przy wyborze?
2021-03-24


Nawigacja rowerowa stała się równie popularna jak zegarki GPS wśród biegaczy. Korzystają z niej kolarze na każdym poziomie zaawansowania – od całkowitych amatorów po zaawansowanych profesjonalistów. Właśnie z myślą o kolarzach, firma Garmin uzupełniła ofertę swoich produktów o linię produktów Edge. To komputery treningowe, pełniące rolę licznika, nawigatora i trenera personalnego w jednym. Szukasz dobrej nawigacji rowerowej dla siebie? Zobacz czym warto kierować się przy wyborze.

Przekątna wyświetlacza

Pierwszą cechą, jaka rzuca się w oczy kiedy oglądamy liczniki rowerowe z pewnością jest rozmiar wyświetlacza. W przypadku modeli Edge, rozmiar ekranu waha się od 1,8’’ (Edge 130) aż do 3,5’’ (Edge 1030). Dlaczego jest to tak istotne?

Dynamiczna jazda nie ułatwia odczytywania danych z wyświetlacza. Dlatego jeżeli zależy nam na dobrej czytelności, a jednocześnie chcemy korzystać z czegoś więcej niż jedynie podstawowe wskaźniki (prędkość, dystans, wysokość n.p.m.), a zwłaszcza z mapy topograficznej, warto postawić na większy ekran. Kompromisem pomiędzy podstawowym Edge 130, a 1030 są urządzenia 530 i 830, które oferują ekran 2,3’’.

Czas pracy

Kolejną istotną kwestią jest wydajność baterii. Wprawdzie nie ma ona takiego znaczenia, jeżeli rower wykorzystujemy głównie podczas dojazdów do pracy, ale jeżeli planujemy długie (a szczególnie wieloetapowe) wyprawy, zastanówmy się przed zakupem urządzenia, jaka pojemność będzie dla nas satysfakcjonująca. Modele Edge oferują czas pracy od 12 godzin dla Edge Eplore przez 15 godzin dla Edge 130 oraz Edge 520 Plus po nawet 20 godzin w przypadku modeli Edge 530, 830 lub 1030. Niektóre wersje Edge mogą pochwalić się dodatkowo trybem UltraTrack, który wydłuża czas działania ogniwa.

GPS i inne czujniki

Główną funkcją nawigacji rowerowej jest oczywiście obsługa modułów GNSS. W przypadku tańszych modeli może chodzić po prostu o dokładne wyliczenie przejechanej odległości. To jednak bardziej zaawansowane wersje Edge pokazują, do czego tak naprawdę może służyć nawigacja.

Jej funkcją jest obsługa mapy topograficznej terenu (tak działa nawigacja np. w modelach Edge 530, 830 oraz 1030). W zależności od obsługiwanych systemów, możemy liczyć na bazowy GPS oraz uzupełnienie go o sieci GLONASS i GALILEO, które wspomagają dokładność zapisu śladu na trasie.

Dostęp do Garmin Cycle Map to także możliwość wyboru tras według ich popularności, nawigacja po wybranym kursie, wytyczanie trasy w urządzeniu i możliwość ręcznego dodawania POI na mapie. Bardziej zaawansowane modele Edge obsługują funkcję Forksight, przewidującą rozwidlenia trasy.

Jeżeli zależy nam na maksymalnie dokładnych pomiarach podczas jazdy, zwróćmy uwagę, czy gps do roweru został wyposażony w odpowiedni pakiet czujników. W swoich modelach, firma Garmin stosuje wysokościomierz barometryczny i akcelerometr, które wspomagają wyliczanie prędkości oraz aktualnego oraz sumarycznego przewyższenia.

Funkcje treningowe i analiza wysiłku

Kolejną zaletą komputerów kolarskich Edge jest dostęp do analizy potreningowej i możliwość śledzenia najważniejszych parametrów z punktu widzenia rozwoju formy sportowca.

W zależności od wybranego modelu, funkcje te mogą obejmować interwały i treningi zaawansowane, dostęp do kalendarza treningów, szacowanie pułapu tlenowego i progu FTP. Część modeli (seria 5XX oraz 8XX) posiada także dostęp do Segmentów Stravy i tryb wyścigu z Wirtualnym Partnerem. Dodatkowo, urządzenia 530 i 830 zostały wyposażone w pomiar dynamiki MTB oraz funkcje ClimbPro, ułatwiającą obranie właściwej strategii jazdy po nierównym terenie.

Obsługa czujników i współpraca ze smartfonem

Nowoczesne urządzenia GPS do roweru oferują więcej, niż tylko zaprogramowane funkcje. Dzięki możliwości sparowania zewnętrznych czujników i smartfona za pośrednictwem protokołów Bluetooth Smart (BLE) i ANT+ możemy połączyć komputer Edge z czujnikiem prędkości, kadencji i mocy oraz pasem do pomiaru tętna w celu monitorowania zmian pulsu podczas treningu. Część kolarzy wykorzystuje również inteligentne oświetlenie lub rower Varia albo inteligentnej zmiany biegów Shimano. Są to opcje wykorzystywane głównie przez świadomych sportowców, którzy trenują na wysokim poziomie, dlatego musimy się zastanowić, czy aby na pewno będziemy chcieli z nich korzystać.

Współpraca z telefonem w przypadku urządzeń Garmin Edge sięga znacznie dalej niż jedynie odbieranie wiadomości SMS i przekazywanie informacji o połączeniach telefonicznych. Modele 530 i 830 posiadają w standardzie dwie, przydatne funkcje – alarm antykradzieżowy oraz opcję Find My Edge, pozwalającą na zlokalizowanie zagubionego komputera.

Jeżeli rozważasz zakup GPS do roweru, postaw na markę Garmin. Urządzenia z serii Edge to jedne z najbardziej uznanych i kompleksowych rozwiązań oferowanych na rynku. Skorzystają z nich zarówno kolarze, którym zależy jedynie na monitorowaniu podstawowych parametrów, ale i ci, którzy trenują grupowo lub przygotowują się do ważnych zawodów.