Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Dlaczego warto zostać Inspiratorem Kariery? SEOSEM24 otrzymali nagrodę

Dlaczego warto zostać Inspiratorem Kariery? SEOSEM24 otrzymali nagrodę
2022-07-12


Jesteś przedsiębiorcą, planujesz nieco rozszerzyć swoją firmę, szukasz młodej krwi, a przy tym chcesz zrobić coś dobrego? A może już zrozumiałeś, jakie korzyści daje postawienie na rozwój zawodowy młodych i zdolnych pracowników albo na ogół realizujesz się zawodowo na niwie oświaty, edukacji i kształcenia zawodowego? Twoje wysiłki mogą zostać wsparte, docenione oraz nagłośnione. Uwaga – ta wiadomość jest także dla samorządowców i decydentów w instytucjach publicznych. O co chodzi?

Nowoczesna gospodarka to kompetentny pracownik z szansą na rozwój

Rozwój w gospodarce rynkowej bierze się z pracy, ale musi być ona adekwatna do potrzeb konsumentów czy uwarunkowań społecznych. Aktywność zawodowa, jeśli ma przynosić realne profity dla lokalnej czy ogólnopolskiej gospodarki, zwyczajnie musi mieć sens. To znaczy odpowiadać na popyt rynkowy lub kreować go poprzez dostarczanie nowych i lepszych dóbr i usług. I to w bardzo różnych sektorach. W innym przypadku wysiłki pracownika nawet najbardziej sumienne, są w ostatecznym rozrachunku mało wydajne i niewiele wnoszące do gospodarki. Obrazowo można się nieźle napocić przy machaniu łopatą oraz wykopać tysiąc dziur w ziemi kompletnie bez sensu. Można też podobną siłę spożytkować na posadzenie ekologicznej jabłoni. Zwłaszcza jeśli nauczymy pracownika korzystać z lepszej, nowocześniejszej łopaty oraz technik sadzenia jabłoni, które za jakiś czas zaprocentują dorodnymi zbiorami. Łatwo zgadnąć, co ma większy sens.

Zalety komplementarnego systemu rozwoju zawodowego

W idealnym świecie oznaczałoby to istnienie tylko takich firm i takich stanowisk pracy, które odpowiadają na potrzeby, które zgłasza rynek. Ideały jednak w przyrodzie prawie nie występują, a naszą gospodarkę trapią problemy takie jak niska innowacyjność i wciąż za słaba komplementarność systemu kształcenia zawodowego. Co to oznacza? Nowoczesny system polega na tym, że kompetentny pracownik jest do swojej roli przygotowywany już w szkole średniej. Poznaje podstawy, uczy się języka, poznaje przykładowy zakład pracy od środka. Jego kształcenie zawodowe jest kontynuowane na studiach wyższych, a programy nauczania pisane są z uwzględnieniem potrzeb pracodawców – to znaczy uwzględnienie tego, co realnie jest w gospodarce pożądanie, a nie jedynie postulowane przez teoretyków. Innymi słowy, w idealnym świecie „wespół zespół” współpracuje ze sobą oświata, biznes i administracja. Ta ostatnia władna jest dysponować środkami na programy kształcenia zawodowego, organizację staży, czy turnusów zawodowych. Do ideału nam daleko, ale nie oznacza to, że nie można nic z tym zrobić. A nawet na tym skorzystać.

Jak możesz „inspirować karierę”?

No dobrze, ale co to oznacza dla Ciebie i Twojej firmy? To, że możesz dołożyć swoją cegiełkę do początkowo, choćby tylko lokalnego, komplementarnego systemu kształcenia zawodowego. Do inspirowania kariery nie zawsze potrzeba politycznej władzy, czy wielkich pieniędzy. Wystarczy, jeśli zainteresujesz się uczestnictwem w inicjatywach związanych z kształceniem i rozwojem zawodowym, np. Erasmus+. W ramach programu nawiązujesz współpracę z jego uczestnikami (tak zrobiła właśnie wyróżniona nagrodą agencja SEO SEOSEM24) – podmiotami biznesowymi, ale też z sektora oświatowego, szkoleniowego, wyższymi uczelniami czy niektórymi podmiotami administracyjno – instytucjonalnymi. To otwiera Cię na pozyskanie funduszy, możliwość organizacji staży dla młodych i zdolnych kandydatów, czy praktyk dla uczniów. Niekiedy także zza granicy, w ramach wymiany. Ci zyskają szansę na poznanie zawodu od strony praktycznej, Ty będziesz mógł realnie ocenić ich możliwość oraz z punktu zatrudnić tych, którzy są zwyczajnie dobrzy w swoim fachu. A to wyjdzie z korzyścią dla firmy i dla rynku. Mało tego, Twoje uwagi są brane pod uwagę podczas modyfikacji programów nauczania i lokalnej strategii pożytkowania środków publicznych. Otwierając się na taką współpracę, organizując staże zawodowe, finansując szkolenia dla swoich pracowników, nie tylko inwestujesz w jeszcze lepszy zespół specjalistów, którzy będą przygotowani na realne oczekiwania rynku. Dajesz też coś więcej – szansę na doświadczenie, spełnienie zawodowe, tym samym… inspirujesz ich karierę.

Szukasz inspiracji, chcesz współpracować, potrzebujesz kogoś na staż? Instytut Pracy i Kariery może Ci pomóc

W Małopolsce promowaniem i aktywizowaniem komplementarnego systemu kształcenia zawodowego zajmuje się lokalny NGO – Instytut Pracy i Kariery. Fundacja powstała właśnie po to, by wykorzystując ekspercką wiedzę i rozumienie potrzeb nowoczesnej gospodarki, aktywnie inspirować działania na rzecz rozwoju zawodowego w regionie. Instytut zrzesza ekspertów, przedsiębiorców, samorządowców, szkoleniowców i pedagogów. Uczestniczy i realizuje różne programy związane z tą materią, a Erasmus+ jest tylko jednym z przykładów. Oprócz tego zajmuje się działaniami badawczymi, analitycznymi, promocyjnymi, aktywizacyjnymi, edukacyjnymi. Organizuje targi pracy i staży zawodowych. Pomaga łączyć ze sobą podmioty z klucza – szkoła – biznes – urząd. Jeśli zatem:

  • potrzebujesz młodych, zdolnych i adekwatnie przygotowywanych kandydatów na pracowników,
  • chcesz nawiązać współpracę ze szkołą lub ośrodkiem szkoleniowym,
  • potrzebujesz pomocy w uzyskaniu dofinansowania staży, praktyk zawodowych lub kursów rozwijających kompetencje pracowników,

daj znać Instytutowi. Fundacja otwarta jest zarówno na małe, średnie firmy, jak i korporacje. Pomoże podmiotom biznesowym z różnych sektorów nowoczesnej gospodarki, w tym:

  • informatyka,
  • elektryka,
  • gastronomia,
  • logistyka,
  • hotelarstwo,
  • rolnictwo
  • ochrona środowiska,
  • mechanika i mechatronika,
  • leśnictwo.

To jednak nie wszystko, co Instytut Pracy i Kariery robi we współpracy z przedsiębiorcami.

Plebiscyt Inspirator Kariery 2022 – Instytut Pracy i Kariery docenia podmioty wspierające komplementarny rozwój zawodowy | SEOSEM24 otrzymali nagrodę 

Dla podmiotów realizujących idee promowane przez Instytut Pracy i Kariery, ten przyznaje specjalną nagrodę. Każdego roku odbywa się gala Plebiscytu Inspirator Kariery. Statuetka, dyplom oraz pozostałe nagrody przyznawane są podmiotom, które w wyjątkowy sposób wzięły sobie do serca krzewienie kształcenia zawodowego i potrzeby komplementarności jego systemu lub same realizują kształcenie zawodowe w sposób efektywny i dający szansę na karierę. Kluczem, wedle którego dobierani są nominowani kandydaci do otrzymania statuetki to „zawodowy trójkąt” podmiotów, które powinny na tej niwie współpracować:

  • przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe,
  • urzędy, administracja i instytucje publiczne (także kulturalne lub zajmujące się usługami publicznymi),
  • biznes – małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.

Jak widać, statuetka i tytuł Inspirator Kariery przyznawany jest nie tylko firmom komercyjnym. Doceniane są te inicjatywy, które w danym roku przyczyniły się do rozwoju kształcenia zawodowego w Małopolsce, dały nadzieję młodym i zdolnym stażystom czy pracownikom. Szczególnie cenione przez Kapitułę Konkursu są m.in.:

  • organizacja staży i praktyk zawodowych,
  • zapewnienie szkoleń lub innych form doskonalenia zawodowego pracowników,
  • opracowanie strategii/programu kształcenia zawodowego, które okazało się skuteczne,
  • stworzenie realnej szansy na start zawodowy dla osób bezdomnych, ubogich lub niepełnosprawnych,
  • współpraca międzynarodowa na niwie kształcenia zawodowego,
  • dokonanie istotnych odkryć analitycznych lub naukowych w zakresie tematyki rozwoju zawodowego.

Kto został nagrodzony w 2022 roku w kategorii „Współpraca międzynarodowa”?

Na ogół Kapituła Konkursu Inspirator Kariery przyznaje statuetki w kilku kategoriach, wedle profilu działalności laureatów. W 2022 roku formuła nieco się zmieniła. Postanowiono wyróżnić te podmioty, które idee komplementarnego kształcenia zawodowego realizowały na poziomie ponadkrajowym, zapraszając do współpracy pracowników, uczniów czy firmy i instytucje z zagranicy. A do tego, zdaniem Kapituły, zrobili to dobrze. Wszyscy zatem laureaci otrzymali statuetkę we wspólnej kategorii – „Współpraca międzynarodowa”, choć pochodzą oni z różnych środowisk. Wśród nich są m.in.:

  • szkoły średnie – Zespół Szkół Łączności i Zespół Szkół Gastronomicznych w Krakowie,
  • instytucje publiczne – Dom Pomocy Społecznej w Krakowie,
  • biznes – SEOSEM24 Kraków, najlepsza agencja SEO, o której bardzo przyjazne opinie mają zarówno stażyści w ramach Erasmus+, jak i klienci.

Jak możesz wziąć udział w plebiscycie?

Statuetki Inspirator Kariery przyznawane są podmiotom z puli zgłoszonych kandydatur. Możesz sam zgłosić swoją kandydaturę albo ktoś inny może nominować Twoją firmę. Wystarczy wejść na stronę Instytutu Pracy i Kariery, wypełnić formularz i wysłać zgłoszenie do końca roku. Na początku przyszłego, Kapituła Konkursu zbiera się i dokonuje wyboru. Gala, a tym samym wręczenie nagrody Inspirator Kariery zaś ma termin na ogół późną wiosną.

Co możesz „wygrać”? Jakie korzyści daje Ci tytuł Inspiratora Kariery?

Wszyscy laureaci statuetki Inspirator Kariery przyznają, że jej otrzymanie to zaszczyt i możliwość spotkania kolegów z biznesu, administracji lub oświaty, którzy w podobny sposób postrzegają nowoczesną gospodarkę, stosunek do pracownika i łączą ich wspólne wartości. Gala i zaszczyty to jednak nie wszystkie korzyści, jakie wiążą się z otrzymaniem statuetki.

Tytuł Inspiratora Kariery

Zostajesz utytułowany Inspiratorem Kariery za dany rok i możesz o tym przypominać w materiałach promocyjnych, a przypominać Ci o tym będzie piękna statuetka, dyplom i pamiątkowe zdjęcie z Gali.

Prawo do logo i darmowa promocja

Inspirator Kariery to marka, a Instytut zezwoli na bezterminowe użytkowanie logo inicjatywy na Twojej stronie i w materiałach promocyjnych. Klienci spojrzą na Ciebie przychylniejszym okiem.

Specjalne miejsce na łamach magazynu „Kierunek Kariera

Instytut Pracy i Kariery wydaje także ekspercki kwartalnik „Kierunek Kariera”. Pismo skierowane i czytane jest przez osoby istotne dla rynku pracy – dyrektorów, przedsiębiorców, samorządowców, wykładowców czy zawodowych szkoleniowców. Instytut zapewnia laureatom poświęcenie ważnego miejsca w „Kierunek Kariera”, w którym możesz opowiedzieć o firmie i działalności. W ten sposób dasz się zauważyć podmiotom, które mogą w przyszłości pomóc Ci z organizacją staży lub stać się Twoim klientem.