Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Czym się różnią poszczególne rodzaje zamków do drzwi?

Czym się różnią poszczególne rodzaje zamków do drzwi?
2022-11-02


Na rynku istnieje wiele zamków do wyboru. Odpowiednio dobrany jest gwarancją bezpieczeństwa, trwałości i dyskrecji. Jednak nie każdy z nich służy do każdego rodzaju drzwi i nie przy każdym modelu spełni swoje podstawowe funkcje. Jakie są między nimi różnice?

Sposób montażu

Podstawowym rozróżnieniem zamków na polskim rynku jest sposób montażu. Stąd w sklepach budowlanych najczęściej spotyka się dwa rodzaje zamków: wpuszczane i zewnętrzne nazywane też wierzchnimi.

Pierwsze z nich montowane są wewnątrz drzwi w specjalnie przygotowanej lub wyciętej przestrzeni. Są jednym z najpopularniejszych rodzajów zamków na rynku i można je spotkać praktycznie wszędzie. Wynika to z ich dużej odporności na korozję oraz działanie czasu. Charakteryzują się również ładną estetyką oraz możliwością dopasowania do klamki. Nie bez znaczenia jest też bezpieczeństwo, które w przypadku zamków wpuszczanych jest na wysokim poziomie. Wiele produktów z tej kategorii są wykonane z dobrej jakości materiałów i gwarantują skuteczną ochronę przed włamaniem.

Zamki wierzchnie montowane są po zewnętrznej stronie drzwi. Zaleca się ich stosowanie w drzwiach cienkich, gdzie nie ma miejsca na dopasowanie zamka wpuszczanego. Zazwyczaj przyjmują postać skrzynki lub pokrętła. Świetnie sprawdzają się jako dodatkowe zabezpieczenie, w przypadku gdy w drzwiach zamontowane jest innego rodzaju zamknięcie. Można je też spotkać w starym budownictwie, w altankach, ogrodach i na działkach.

Sposób działania

Kolejnym rozróżnikiem wśród zamków jest sposób ich działania. Tutaj można spotkać się z zamkami wielopunktowymi, oszczędnymi, mechanicznymi lub elektronicznymi. Zamki wielopunktowe to takie, które przy pomocy klucza lub innego mechanizmu uruchamiają przynajmniej 3, lub więcej zasuwek, czy punktów zamknięć w zamku. Potocznie te punkty nazywane są również bolcami antywłamaniowymi, ponieważ są bardzo popularnym rozwiązaniem w systemach przeciwdziałającym włamaniom. Wtedy punktów jest około 6 lub więcej, aby skutecznie utrudnić, dostanie się do budynku.

Szeroka oferta zamków do drzwi dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/akcesoria-do-drzwi/zamki-wpuszczane

Zamki oszczędne stosuje się w drzwiach wewnętrznych. Ich jedynym zabezpieczeniem jest klamka, która pozwala na proste zamknięcie. Wyjątkiem są modele z kluczem. Najczęściej stosowane są w obiektach takich jak hotele lub biura. 

Równie prostym działaniem charakteryzują się modele mechaniczne, których działanie uzależnione jest od przekręcenia klucza, który blokuje lub uwalnia zasuwę w zamontowanej wkładce.

Trendy pokazują jednak, że coraz więcej osób decyduję się na alternatywne zamki, takie jak zabezpieczenia korzystające z biometrii lub elektroniki. Zamki elektroniczne to doskonały wybór dla osób, które lubią nowoczesne rozwiązania. Do ich otwarcia wystarczy karta lub czip, który przekazuje systemowi kod do otwarcia bramy lub drzwi. Wymagają one jednak zasilania poprzez baterię lub sieć.

W nowoczesnym budownictwie stosuję się coraz częściej biometrie. Otwieranie mieszkania lub domu za pomocą odcisku palca, lub skanu twarzy, to nie tylko krok w stronę technologii, ale także bezpieczeństwa. Dzięki takim rozwiązaniom można mieć pewność, że nikt poza domownikami nie dostanie się do środka.

Podsumowanie

Jak widać, na rynku jest do wyboru wiele modeli zamków. Różnią się między sobą działaniem oraz wyglądem. Wystarczy określić swoje potrzeby oraz możliwości i dopasować odpowiedni dla siebie. Najważniejsze, aby spełniał on te najistotniejsze funkcje jak zabezpieczenie domu czy firmy, był trwały i pomógł chronić to, co najcenniejsze.