Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Awansuj z głową!

Awansuj z głową!
2011-05-13

Chęć rozwoju zawodowego jest częstym punktem rozmów kwalifikacyjnych. Praca na awans zaczyna się już w momencie, gdy zostajemy zapytani o planowany przebieg kariery. W momencie składania dokumentów i podania o pracę powinniśmy mieć opanowaną strukturę organizacyjną firmy i możliwe ścieżki rozwoju zawodowego pracowników.


Awans może przebiegać na kilka różnych sposobów:
- awans płacowy to ta sama praca za większe wynagrodzenie;
- awans pionowy, czyli podniesienie pracownika w hierarchii zespołu;
- awans kompetencyjny (poziomy) polega na zmianie stanowiska na takie samo w hierarchii ale o większym znaczeniu dla firmy;
- awans kwalifikacyjny następuje, gdy pracownik kończy studia podyplomowych, specjalistyczny kurs itp., czyli przy zdobyciu nowych kwalifikacji lub wykształcenia.

Ale może się także zdarzyć, że firma nie oferuje już żadnych możliwości awansu, toteż jeśli nam na nim zależy, lepiej rozejrzeć się za nowym miejscem zatrudnienia.


Jaki jest przepis na szybki awans? Przede wszystkim, zorientuj się, czy jest on w danej firmie w ogóle możliwy - największe prawdopodobieństwo otrzymania go mamy w dynamicznie rozwijających się organizacjach opartych o anglosaski model zarządzania. Branże takich organizacji powinny być skupione na wynikach, rotacji klientów i zmianie pozycji na tle konkurencji. Obserwuj, jakie potrzeby ma firma, w którym kierunku się rozwija i ustawiaj żagle tam, gdzie najmocniej wieje korzystny wiatr.


Awans, poprzez zaspokajanie ludzkiej potrzeby uznania i sukcesu, jest doskonałym narzędziem motywującym, i to nie tylko osobę awansowaną, ale również kierujący się ambicjami zespół. Aby zacząć myśleć o awansie, po pierwsze musimy spojrzeć obiektywnie na swoją osobę na tle firmy, co wnosimy, jak pomagamy, jakie zyski przynosi nasza praca. Osoby zaangażowane w rozwój firmy i skupione na wypracowaniu dla niej zysku są przez szefów stawiane wyżej na liście potencjalnych awansów. Dobrym pomysłem jest udzielanie się w projektach o dużym znaczeniu i korzyściach dla firmy, ustal priorytety by nie kręcić się w kółko pomiędzy kilkoma zajęciami wykonując mało istotne rzeczy pomijając te ważne. I przede wszystkim, nie można zapominać o swoich podstawowych obowiązkach.

„Lepiej mieć go w swoich szeregach, tyle że na wyższym stanowisku” - taką myśl musimy zaimplementować szefom do mózgoczaszki.  Jeśli z własnej inicjatywy podnosisz swoje kwalifikacje, tym lepiej. Zaś jeśli dodatkowo jesteś aktywny, kreatywny, pełen pomysłów i własnej inicjatywy to szefostwo na pewno widzi w tobie osobę, która poradzi sobie z dodatkowymi obowiązkami.

Kontakty socjalne w firmie również mają istotny wpływ na szybkość awansu. To, czy jesteś lubiany, jak radzisz sobie w zespole, twoje umiejętności dowodzenia i angażowania innych w swoje pomysły, efektywność, współpraca z autorytetami i gotowość do podporządkowania się na pewno zajmą myśli szefa zanim podejmie decyzję o awansie. Jeśli kolejne stanowisko będzie wiązało się z kierowaniem zespołem, pod lupę zostanie wzięty twój zmysł obserwacyjny, umiejętność docenienia innych pracowników i ich znaczenia w grupie oraz zmotywowania podkomendnych do pracy.  Nie może zabraknąć także charyzmy. Pamiętaj, w każdym stadzie jest mniej pasterzy niż owiec. Udowodnij, że nadajesz się nad jednego z nich!

 

 

Źródło: spec.pl