Drogi Użytkowniku AdBlocka/uBlocka:
Aby poprawnie wyświetlać treść naszej strony, wyłącz AdBlocka/uBlocka lub dodaj wyjątek dla naszej domeny.

Aktualności

Alib CYMES - komu to potrzebne?

Alib CYMES - komu to potrzebne?
2011-03-16

Frameworków i Systemów Zarządzania Treścią jest wiele. Lepsze i gorsze, wolniejsze i szybsze, darmowe i płatne, zazwyczaj bardzo rozbudowane i uniwersalne, żeby każdy mógł je dopasować do swoich potrzeb. Część wymaga pewnych umiejętności programowania, inne pozwalają zbudować serwis jak z klocków. Wystarczy pobrać i zainstalować odpowiednie moduły.

Komu więc potrzebny kolejny?

Poznałem kilka CMS-ów i zniechęciłem się. Najbliżej byłem z WordPressem, bo takie wymagania miał klient. Problem w tym, że te strony wcale nie były jakiś mocno skomplikowane, żeby wymagały tak rozbudowanego CMS-a jakim jest WP. Co więcej, sporo podstawowych rzeczy trzeba było robić na około lub przy pomocy własnych modułów. Ostatecznie serwis jest ciężki i powolny. A jego jedyną zaletą jest w miarę prosta obsługa panelu administracyjnego przez panie z sekretariatu, które zajmują się aktualizacją treści.

Jako ciekawostkę przytoczę sytuację z jednej z grup dyskusyjnych, gdzie jeden z użytkowników zaproponował WP do prostego systemu newsów (coś co można napisać w godzinę – oczywiście laik tego nie zrobi). Owszem, można, ale moim zdaniem jest to wyciąganie armaty na komara.

Jako, że należę do osób, dla których nic nie jest tak dobre, żeby nie mogło być jeszcze lepsze (poza tym lubię wyważać „otwarte drzwi”), postanowiłem wziąć się do roboty. Wzorcem wielu rozwiązań był dla mnie WP chociaż raczej od strony wyglądu i tzw. „usability” niż silnika. Tak powstał:

Alib CyMeS

Nie jest to system, który ma wyprzeć wszystkie inne. Chociażby ze względu na fakt, że jest dosyć nowy, nie skupia wokół siebie społeczności i z samego założenia ma go być jak najmniej. Postawiłem na kompaktowość i szybkość działania. Siłą rzeczy nie jest to CMS, który zainstaluje laik. Ale dzięki temu, że funkcjonalności trzeba napisać, a nie „wyklikać” jest to system zwięzły i optymalny. Nie jest to kolejna maszyna do wszystkiego. Dzięki temu panel administracyjny nie obfituje w mnogość, często niepotrzebnych, funkcji. Jest tylko to, co użytkownikowi potrzebne do obsługi jego serwisu.

Podstawowe funkcje i właściwości?

  • CMS napisany w PHP 5, współpracuje z bazą danych MySQL 5
  • Obsługa użytkowników: admin (największe prawa), redaktor (edytuje treść własnych wpisów, ale nie we wszystkich kategoriach), użytkownik (głównie czytanie zablokowanych treści na stronie, bez dostępu do panelu admina)
  • System newsów z możliwością otagowania wpisu i przydzielenia do kategorii (można na tym postawić np. bloga: www.blog.adesign.8p.pl)
  • System stron statycznych ze strukturą hierarchii i możliwością otagowania wpisu (pomysł zaczerpnięty z WP, bo jest bardzo dobry, ale inaczej zrealizowany); nie każda strona musi być wyświetlana, niektóre służą tylko do zbudowania hierarchii stron.
  • System komentarzy do newsów lub stron z możliwością moderowania wpisów (można włączyć powiadamianie administratora o każdym nowym komentarzu)
  • Tworzenie kanałów RSS na podstawie newsów
  • Szablony stron (każda strona może załadować swój własny szablon – pomysł również zaczerpnięty z WP)
  • System struktury wielopoziomowego menu z możliwością podpięcia pod dowolną stronę
  • Wygodny manager plików z możliwością hurtowego dodawania większej ilości plików z poziomu panelu administracyjnego lub przez skopiowanie bezpośrednio na FTP
  • Galeria zdjęć z podziałem na kategorie (często wykorzystywana w serwisach, dlatego jest integralną częścią CMSa); do każdego zdjęcia tworzona jest odpowiedniej wielkości miniatura
  • Linkownia z podziałem na kategorie (również często przydatna np. w systemie wymiany linków czy banerów)
  • Możliwość dodawania własnych modułów rozbudowujące panel administracyjny o dodatkowe możliwości; w prosty sposób można zrobić sklep czy forum
  • Rozbudowane statystyki wejść na stronę (chociaż nie można ich porównywać z google analytics) - liczone są unikalne wejścia użytkowników w ciągu dnia, miesiąca, roku; także każda strona i news ma swój własny licznik
  • Prosta obsługa tworzenia i odczytu formularzy i wysyłania e-maili
  • Treści edytowane przy użyciu TinyMCE, jednego z najlepszych edytorów, wykorzystywany przez wiele CMS-ów

Do czego jest używany?

Na chwilę obecną budowane są na nim małe i średnie serwisy firmowe. Z każdym miesiącem lista wdrożeń wydłuża się. Klienci zaś nie mają najmniejszego problemu z opanowaniem jego obsługi.

Andrzej Kidaj

www.adesign.8p.pl